Lökosit Nedir ve Nasıl Teşhis Edilir?
15 Mayıs 2024

Lökosit Nedir ve Nasıl Teşhis Edilir?

Lökosit Nedir, Genellikle halk arasında akyuvarlar olarak bilinmektedir. Yani kişiler bunu beyaz kan diye adlandırmaktadırlar. Çoğunlukla lökosit beyaz renkli olmaktadır ve bundan dolayı adına bazen akyuvarlar denilmektedir. Ayrıca içerisinde çekirdek ve organelleri de bulunmaktadır. Kanda ise 7 ile 10 bin kadar olmaktadır ve ömrü en fazla 3 ya da 4 gün olmaktadır. Ayrıca lökosit nedir denildiğinde akla ilk gelen kişiler için vücutta oldukça önemlilik sağlayan beyaz kan gelir. Kişilere lazım olan lökosit bir başkasından kan alınarak ayrıştırılır ve lökosit meydana getirilir. Lökosit testinin değerleri ise bebeklerden gençlere göre farklı değerler göstermektedir. Yani küçük bir bebeğin ölçülen ve normal olan değeri genç olan bir kişide aynı değerde çıkıyor ise hastalığın bir belirtisi olmaktadır. Lökosit hücre içerisinde 2 şekilde gruplara ayrılır. Bu gruplar tanecikli ve taneciksiz olarak ayrılır. Kişinin vücudundaki toplam kanda lökosit değeri 25 ile 100 milyar arasında bulunmaktadır. Yetişkin insanlarda bu miktar daha artmaktadır yani 5.000 ile 10.000 arası kabul edilir. Ancak kişide herhangi bir hastalık var ise ya da enfeksiyon var ise 40.000 ve üzerine kadar yükselmektedir. Vücutta ise lökosit azalması yaşanan durumlar bile gözlenmektedir bu durumlar genellikle lösemi, kanser gibi hastalıklarda yapılan kemoterapi ve radyasyon nedeni ile düşüş sağlamaktadır.

Lökosit nedir ve nasıl teşhis edilir?

Lökosit nedir denildiğinde ilk olarak uzmanların ölçüm ve tedavileri gelmektedir. Ayrıca lökosit kan sayımı cihazları ile yapılmaktadır. Lökosit değeri ise genellikle sabah saatlerinde genellikle az olup öğle zamanında daha da artış göstermektedir. Lökosit genellikle uzmanlar tarafından değerlendirilmek isteniyorsa enfeksiyondan şüphe duyulmuştur. Bir de lökosit (Akyuvarlar) değerinin artış göstermesine lökositoz da denilmektedir. Lökositin azalma göstermesine ise lökopeni denilir. Genellikle idrarda lökosit görülmesi tehlikeli bir duruma işaret değildir. Ama bunun yanı sıra idrarda lökosit görülmesi vücudun ya hasar gördüğüne ya da enfeksiyon yapıldığına işaret eder. Bunun tedavisi ise oldukça basit olmaktadır. Uzmanların vermiş olduğu ilaç düzenli şekilde kullanıldığı zaman idrardaki lökositten kurtulmuş olunur.

Lökosit neden meydana gelmektedir?

Kişilerin vücudunu bulaşıcı olan hastalıklara karşı koruması için bağışıklık sistemiyle beraber çalışan ve işlev gören beyaz kan hücreleri olarak uzmanlar tarafından açıklanır. İdrar yollarında, böbrekte gelişen hastalıklarda lökositin ortaya çıkmasına bir neden olmaktadır. Genellikle vücutta ölen lökositler idrar ile atılması için vücut daha fazla miktarda lökosit üretmektedir. Bu nedenle idrarda her zaman bir miktar lökosit görülmesi oldukça normal karşılanır çünkü vücutta ölen lökositler idrar yoluyla atılmaktadır. Lökosit olarak adlandırılan beyaz kan hücreleri, kemik iliği, timus bezi ve dalakta üretilir. Bu kanın artış göstermesi genellikle hamilelikte, dalağın alınmasında ve sigara içen kişilerde genellikle yüksek izlenmektedir. Ayrıca lökosit değerini vücudumuzda dengelemek için omega 3 tüketmek ve C vitamini tüketmek oldukça önemlidir.

Lökosit Nedir Yorumları

soru

Gulden

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Lökosit değeri yuksek 47 ne anlama geliyor

Cevap yaz
cevap

Admin

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Lökosit değerinizin yüksek çıkması, vücudunuzda bir enfeksiyon, iltihaplanma veya başka bir tür stres yanıtı olabileceğini gösterebilir. Bu durumu kesinleştirmek için doktorunuza başvurmanız önemlidir. Detaylı bir değerlendirme yaparak size en doğru bilgiyi verecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spermde Lökosit Fazlalığı

Spermde Lökosit Fazlalığı

Bebeklerde İdrarda Lökosit

Bebeklerde İdrarda Lökosit

3 4 Lökosit Nedir?

3 4 Lökosit Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lökosit Nedir ve Nasıl Teşhis Edilir?

Lökosit Nedir ve Nasıl Teşhis Edilir?

Lökosit Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Lökosit Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Lökosit Sayısı Kaçtır?

Lökosit Sayısı Kaçtır?

Hamilelikte Lökosit Yüksekliği Nedenleri?

Hamilelikte Lökosit Yüksekliği Nedenleri?

Lökosit Yüksekliği Nedenleri?

Lökosit Yüksekliği Nedenleri?