İdrarda Lökosit Olmasının Nedenleri?
12 Temmuz 2024

İdrarda Lökosit Olmasının Nedenleri?

İdrarda Lökosit

İmmün sistemle birlikte vücudu hastalıklardan korumak için çalışan beyaz kan hücrelerine lökosit denir. Görev süresi dolan eski lökosit hücrelerinin atılımı idrar ile yapıldığı için idrarda az sayıda lökosit görülmesi normaldir. Ancak, nitrat içermeyen ve çok sayıda görülen lökosit vücutta bir sorunu işaret edebilir.

İdrarda Lökosit Olmasının Nedenleri

İdrar yollarında, böbrekte oluşabilecek enfeksiyonlar gibi hatta vücuda giren yabancı maddeler nedeniyle de idrarda lökosit fazlalığı görülebilir. İdrarda görülen fazla lökositin başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
  • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tahriş ve deformasyonlar sonucunda idrarda lökosit sayısı artabilir.
  • Böbrek Enfeksiyonu: İmmün sistemi zayıf olan bireylerde daha sık görülmektedir. Böbrek enfeksiyonu çoğunlukla idrar yolunda, idrar torbasında ve üretrada görülen enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bunların dışında böbreklerde oluşan taşlar ve böbrek fonksiyonlarından da kaynaklanabilmektedir. Böbrek enfeksiyonu nedeniyle idrardaki lökosit artabilir.
  • İdrar yolunda ortaya çıkan tıkanıklıklar da idrarda lökosit sayısının artmasına neden olabilir. Tıkanıklık sonucu idrarda kan görülebilir.
  • Hamilelik sürecinde de idrarda lökosit sayısı artış gösterebilir. Lökosit seviyesinin sürekli yüksek çıkması da bir sorun teşkil eder. Bu durum, idrar yolları ya da başka bir yapıda enfeksiyon anlamına gelebilir.
  • Bireylerde sık görülen idrar tutma eğilimi ve alışkanlığı mesaneyi zayıflatarak idrarın tamamen boşaltılmasını zorlaştırır. İdrarın mesanede uzun süre kalması, bakterilerin çoğalmasına ve enfeksiyonlara neden olabilir. Bu durumlarda da lökosit sayısı idrarda artış gösterir.

İdrarda Lökosit Belirtileri

En göze batan belirtiler idrardaki kötü koku ve bulanıklıktır. Bunların yanında sık idrara çıkma ve idrar yapma esnasında acı ve yanma hissetme de en sık görülen belirtilerdendir. Ayrıca ateş, titreme, karında ağrı, bulantı, kusma ve kronik leğen ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

Tedavisi

İdrardaki lökosit sayısının fazlalığının önce kaynağının tespit edilerek tedavisinin yapılması gereklidir. Gerekli olan tedavi neticesinde lökosit sayısı normale dönecektir. Gerekli hijyene dikkat edilerek enfeksiyonların yaşanması önlenebilir. Ayrıca, doktorun önerdiği antibiyotikler veya diğer ilaçlar kullanılarak enfeksiyonlar tedavi edilebilir. Bu süreçte bol su içmek ve idrar yollarını temiz tutmak da önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lökosit Değeri Kaç Olmalı?

Lökosit Değeri Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lökosit Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Lökosit Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Lökosit Olmasının Nedenleri?

İdrarda Lökosit Olmasının Nedenleri?

Bebeklerde İdrarda Lökosit

Bebeklerde İdrarda Lökosit

Hamilelikte Lökosit Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hamilelikte Lökosit Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Gaitada Lökosit Belirtileri ve Tedavisi

Gaitada Lökosit Belirtileri ve Tedavisi