Kanda Lökosit Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Kanda Lökosit Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Lökosit

Kanda lökosit, akyuvar olarak da bilinen beyaz kan hücreleri, bağışıklık sisteminin önemli bir bileşenidir. Bu hücreler, vücutta bulunan virüs, bakteri ve diğer patojenleri yok ederek enfeksiyonlarla mücadele ederler. Lökositler, kemik iliğinde üretilir ve daha sonra vücudun çeşitli bölgelerine dağılırlar. Kandaki lökosit hücrelerinin sayısının belirlenmesi için doktorlar genellikle bir WBC (White Blood Cell) testi yapılmasını önerirler. Çocuklar ile yetişkinler arasında kanda lökosit değerleri farklılık göstermektedir. Lökositler, granülosit ve agranülosit olmak üzere iki ana türe ayrılırlar. Sağlıklı bir bireyde, üç bin yedi yüz ile on bin arasında lökosit hücresi bulunur. Stres, egzersiz ve hastalıklar, lökosit sayılarının değişkenlik göstermesine neden olabilir.

Kanda Lökosit Yüksekliği Neden Olur?

  • Virüs, bakteri ve mikropların yol açtığı enfeksiyonlar
  • Vücudun herhangi bir yerinde beliren iltihaplar
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Stres
  • Kemik iliğinde meydana gelen hastalıklar
  • Bağışıklık sistemi zayıflığından kaynaklanan hastalıklar
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri
  • Sigara kullanımı
  • Lösemi, boğmaca ve tüberküloz gibi hastalıklar

Bakteriyel enfeksiyon hallerinde bağışıklık sistemi, enfeksiyonlarla mücadele etmek için beyaz kan hücrelerinin sayısını artırmak amacıyla kemik iliğini uyarır. Romatoid artrit ve yaralanmalardan kaynaklanan doku hasarları da lökosit değerlerinde değişikliklere yol açabilir. Astım gibi alerjik reaksiyon veren hastalıklarda da kanda lökosit değerlerinin artması gözlemlenebilir. Stres ve üzüntü de lökositlerin sayısının artmasına neden olabilir. Lökosit değerlerinin düşürülmesi için dahiliye yani iç hastalıklar uzmanına başvurulması gerekir. Enfeksiyonlardan kaynaklı lökosit yükselmelerinde doktorlar genellikle antibiyotik tedavisi uygular. Eğer lökosit yükselmeleri lösemi kanserinden kaynaklanıyorsa kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerine başvurulur. İltihapların tedavisi için doktorlar anti-inflamatuar ilaçlar kullanır. Kanda lökositin aşırı yükselmesi durumunda iç hastalıklar uzmanları kan değişimi işlemi yapmaya karar verebilir.

Hamilelik döneminin son aylarında ve dalağın ameliyatla alınması durumlarında kandaki lökosit değerlerinin yüksek olması normaldir. Lökosit değerleri genellikle sabahın ilk saatlerinde düşük seyir ederken günün ilerleyen saatlerinde artış gösterir. Şekerli, yağlı ve tuzlu gıdalar lökosit değerlerini yükselttiğinden bu gıdalardan uzak durulması önerilir. Eğer lökosit değerleri doğal yollarla düşürülmek isteniyorsa, üzüm, sarımsak, kuruyemiş ve çay gibi gıdalar tercih edilmelidir. C vitamini içeren portakal, greyfurt ve limon gibi meyve ve sebzeler de lökositin düşürülmesine yardımcı olabilir. Özellikle antibiyotik kullanamayan kişiler bu doğal yolları tercih etmelidirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Lökosit Yüksekliği

Bebeklerde Lökosit Yüksekliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Lökosit Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hamilelikte Lökosit Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Gebelikte İdrarda Lökosit Değeri Kaç Olmalı?

Gebelikte İdrarda Lökosit Değeri Kaç Olmalı?

İdrarda Lökosit Değerleri Kaç Olmalı?

İdrarda Lökosit Değerleri Kaç Olmalı?

İdrarda Lökosit Olmasının Nedenleri?

İdrarda Lökosit Olmasının Nedenleri?

Kanda Lökosit Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Lökosit Belirtileri ve Tedavisi